Pilot Kazimierz Jankowski – we wspomnieniach, wystawa otwarta

W niedzielę w budynku Starej Gazowni z udziałem rodziny dostojnego bohatera oraz Burmistrza Margonina Janusza Piechockiego zainaugurowano wystawę poświęconą pamięci podporucznika pilota Kazimierza Jankowskiego.

zdjęcie: flaga RP, #mojaflaga - materiał graficzny biura programu Niedpodległa

Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza m.in. jednostki samorządu terytorialnego, urzędy administracji rządowej, instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim mieszkańców polskich miast i gmin do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

zdjęcie: burmistrz Janusz Piechocki przemawiający na tle baneru 100 rocznicy walk o Radwanki

Gmina Margonin znalazła się na bardzo wysokim 11 miejscu listy rankingowej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach zadania „miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Wniosek dotyczący budowy w Radwanach miejsca pamięci powstańców poległych w bitwach o tę miejscowość otrzymał dofinansowanie w wysokości 112 tyś zł.

zdjęcie: Wojewoda w Margoninie uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Pod pomnikiem „Poległym za Wolność” w Margoninie Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński złożył wieniec symbolizujący pamięć 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką. Wojewodzie towarzyszyły władze samorządowe Gminy Margonin. Burmistrz Margonina Janusz Piechocki wraz z wiceburmistrzem Łukaszem Malczewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta i Gminy Rafałem Gimzickim oraz dyrektorem szkoły w Margoninie Alicją Michalską Nowak złożyli wieniec i zapalili znicze poświęcone pamięci ofiar tragicznego lotu sprzed 11 lat.

W Margoninie władze samorządowe uczciły Święto Niepodległości, składając wieńce w miejscach pamięci o bohaterach sprzed lat. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną obchody miały wymiar symboliczny. Jednak nie mogło zabraknąć wizyty w miejscach, które dla mieszkańców gminy mają wymiar szczególny.

Uczcili pamięć bohaterów

Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie w tym roku uczcili Święto Niepodległości odwiedzając miejsca pamięci. Znicze zapłonęły na Rynku w Margoninie przy pomniku "Poległym za wolność": to szczególne miejsce przy którym odbywają się coroczne uroczystości związane z Świętem Niepodległości.

herb Miasta i Gminy Margonin

Szanowni Państwo

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Margoninie będą miały inny przebieg aniżeli ten do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Burmistrz apelował o pamięć

Pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Margoninie w 101 rocznicę wybuchu powstania odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych i spoczywających na miejscowym cmentarzu 113 powstańców.